Пожароопасност, свързана с атмосферните условия и състоянието на растителната покривка
Картите са разработени от Националния институт по метеорология и хидрология, за да се отговори на изискването на националните институции за оповестяване на предупреждения за трайно засушаване и необходимост от повишена бдителност сред населението при работа с открит огън в съответните райони на страната. Повишен риск за възникване и развитие на полски и горски пожари може да се очаква при наличие на благоприятни атмосферни и наземни условия.
Прогноза на метеорологичния риск от възникване и разпространение на пожари за област Велико Търново на основата на Canadian Forest Fire Weather Index System. Индексът отчита метеорологичните параметри: температура и относителна влажност на въздуха, скорост на вятъра, акумулиран валеж съгласно оценки от атмосферен числен модел.
Прогнози за пожароопасно време за 24-, 48-,72-,96- и 120 часа
2. Земна повърхност и прогностични полета
Степен на овлажнение на растителната покривка и свързана с това пожароопасност над Р България. Анализ за два типа земна повърхност – житно поле и тревна покривка, от където обикновено възникват растителните пожари.
3. Вероятност от възникване на пожари /съвместно със степен на растително покритие и вятър/
Наблюдения на вероятни растителни пожари от метеорологични геостационарни спътници на всеки 5/15 минути с пространствена разделителна способност за територията на България около 5 км.